Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

LIBOR

Категорія — Процентні ставки

liBOR (абревіатура від London Interbank Offered Rate) - як випливає з назви, Лондонська міжбанківська ставка пропозиції, тобто та процентна ставка, по якій найбільші банки в Лондоні готові надати незабезпечений кредит один одному на різні терміни (овернайт, тиждень, місяць, 2 місяці, 3 місяці, 6 місяців, 1 рік). Розраховується для п’яти резервних валют: USD, GBY, EUR, JPY, CHF. Відповідно, liBOR - це група з 35 процентних ставок (по кожному терміну для кожної валюти). До 2013 року liBOR розраховувався також для ще кількох валют (SEK, DKK, CAD, AUD, NZD) і декількох термінів (2 тижні, 4, 5, 7, 8, 9, 10 і 11 місяців).

liBOR вважається еталонною короткостроковій процентною ставкою і бенчмарком для багатьох інструментів на фінансовому ринку, в тому числі облігацій і деривативів. Однак в 2008 році під час глобальної фінансової кризи вибухнув скандал навколо liBOR. Було виявлено, що банки вступили в картельну змову і маніпулювали значенням ставки для створення сприятливих для себе умов. Це стало можливим через конфлікт інтересів: вони одночасно брали участь в розрахунку liBOR і використовували ставку в своїх операціях. Учасники панелі банків не були зобов’язані укладати угоди на міжбанківському ринку і видавати один одному кредит під зазначену ставку. Сам же ринок міжбанківського кредитування, стан якого повинна була показувати ставка liBOR, був сильно менше ринків, де liBOR була основою ціноутворення (наприклад, ринку деривативів). Тому банки маніпулювали ставкою таким чином, щоб покращувати свої позиції за сторонніми інструментами. У підсумкаму Британська банківська асоціація перестала адмініструвати liBOR, з того моменту за складання методології, розрахунок і публікацію значень liBOR відповідає ICE Benchmark Administration. Також були внесені коректування в методику і список банків - учасників розрахунку.

liBOR розраховується як середнє арифметичне процентних ставок всіх банків без урахування найбільшою і найменшою ставок. В опитуванні беруть участь представники найбільших банків (Lloyds Bank, Barclays, HSBC, UBS, Deutsche Bank, JP Morgan, The Royal Bank of Scotland, Societe Generale, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Citibank, Mizuho, ​​Credit Suisse, Rabobank, Santander, Royal Bank of Canada, Bank of America, BNP Paribas, Credit Agricole CIB, SMBC, The Norinchukin Bank). Отримане значення округлюється до 5 знаків після коми і публікується в 11:55 за лондонським часом.

Очікується, що liBOR буде замінений іншими процентними ставками після 2021 року (наприклад, SOFR по USD, SONIA по GBP). Детальніше про реформу liBOR можна почитати за посиланням.

На сайті Cbonds доступні всі 35 ставок liBOR, значення публікуються з тижневою затримкою. Інформацію по ним можна знайти в розділі «Індекси» - «Пошук індексів». liBOR знаходиться в групі «Грошовий ринок» в підгрупі «Процентні ставки». Більш детальна інформація за ставками liBOR є на сторінці конкретних індексів (наприклад, 3M liBOR USD).

Облігації з плаваючою ставкою часто прив’язані до liBOR. Ця інформація на сайті Cbonds відбивається в поле «Ставка купону» в блоці «Параметри грошового потоку». Приклад облігації з плаваючою ставкою, бенчмарком по якій виступає тримісячний liBOR у доларах США: https://cbonds.ua/bonds/413417/.

Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом
скринінг облігацій
Watchlist
Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.