Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

LIBOR replacement | Реформа LIBOR

Категорія — Процентні ставки
Реформа LIBOR – заміна LIBOR-ставок з кредитним ризиком на альтернативні безризикові ставки або близько-безризикові ставки: risk-free rate/near risk-free rate.

Серед причин проведення цієї реформи можна виділити три найважливіші. По-перше, це неможливість вирішення проблеми маніпулювання значеннями міжбанківських ставок банками-учасниками LIBOR. По-друге, це високий рівень залежності LIBOR від експертних суджень, а не від реальних угод (за оцінками ФРС США, щоденний обсяг тримісячного запозичення складає $500 млн.). І нарешті, третя причина – це вплив ставки LIBOR на фінансову стабільність.

Альтернативу LIBOR підбирали п’ять консультативних порад для п’яти найбільших світових валют: долара, євро, ієни, швейцарського франка та британського фунта.

У США в 2017 році Комітет з альтернативної референсної ставки вибрав SOFR ставкою, яка замінить доларовий LIBOR і використовуватиметься у всіх контрактах. На цей момент комітет розробляє план заходів щодо переходу з USD LIBOR на SOFR.

У Великобританії Робоча група за безризиковою фунтовою референсною ставкою рекомендувала в 2017 році використовувати як заміну GBP LIBOR ставку SONIA. У 2018 році були проведені реформи SONIA для більш коректного та повного розрахунку та відповідності кращим практикам IOSCO.

У Швейцарії Національна робоча група з референсних ставок у швейцарських франках 2017 рекомендувала ставку SARON як альтернативу CHF LIBOR. З 13 червня 2019 року Національний банк орієнтується лише на новий бенчмарк SARON та встановлює межі його коливань. Швейцарія стала першою країною, де регулятор став використовувати нову безризикову ставку як інструмент своєї монетарної політики.

У 2016 році Робоча група з безризикової референсної ставки Японії винесла рішення, що ставка TONA замінить JPY LIBOR, JPY TIBOR, EUROYEN TIBOR.

Пізніше, ніж в інших країнах, почалися роботи з пошуку та заміни ризикових ставок у євро. У 2018 році робоча група з безризикової ставки в євро розробила нову ставку ESTR, як нову ставку грошового ринку, яка стане альтернативою трьом ставкам: EUR LIBOR, EURIBOR, EONIA.

Уникнення LIBOR неможливе без створення термінових інструментів, де базисним активом виступає безризикова ставка. У зв’язку з цим фінансова індустрія активно розвиває нові інструменти та виводить їх на ринки. У грудні 2017 року ICE запустив ф’ючерси на SONIA, а в жовтні 2018 року ф’ючерси на SOFR. У травні 2018 року відбувся лістинг ф’ючерсу на SOFR на біржі CME. У жовтні 2018 року CME розпочала торгівлю ф’ючерсами на SONIA. У жовтні 2018 року CME стала першою у світі майданчиком, який почав регулярний кліринг позабіржових свопів на SOFR, максимальна тривалість контракту становить 30 років. Умови контракту дозволяють обмінюватися фіксованими платежами замість SOFR, а також платежами по доларовому LIBOR проти SOFR та ефективної ставки за федеральними фондами (EFFR) проти SOFR. У жовтні 2017 року кліринговий майданчик LCH став проводити кліринг відсоткових свопів на SARON. Біржа EUREX першою запустила торги ф’ючерсом на SARON у 2018 році.

Передбачається, що з 2022 року може бути припинено публікацію ставок LIBOR. Всі робочі групи та учасники ринку працюють над тим, щоб повний перехід на альтернативні ставки не спричинив збитків за LIBOR-інструментами.

Перший випуск FRN облігацій на основі безризикової ставки провів Європейський інвестиційний банк у червні 2018 року. Це 5-річний випуск на 1 млрд фунтів, відсоткова ставка залежить від SONIA+0.35%. Далі були випуски від американського державного агентства Fannie Mae з прив’язкою до SOFR в липні 2018- го (зі строками погашення 0.5 років, 1 рік, 1.5 року). Потім нові випуски на SOFR і SONIA стали з’являтися кілька разів на місяць. "Відмова від IBOR і перехід до нових бенчмарків" і Реформа бенчмарків: все йде за планом?
Терміни з цієї ж категорії
Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом

  • скринінг облігацій
  • Watchlist
  • Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.