Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Swap | Своп

Своп — похідний позабіржовий фінансовий інструмент, угода, що дозволяє обміняти тимчасово одні активи чи зобов’язання інші активи чи зобов’язання. Це угода про фінансовий обмін двох сторін періодичними платежами у майбутньому за заздалегідь зафіксованими умовами.

Параметри, що характеризують Своп:

• Номінал своп, від якого походять всі розрахунки платежів обох сторін.

• Періодичність виплат та період дії своп-угоди.

Референсна ставка або ставка ринку спот, до якої прив’язується плаваючий платіж.


Продавець та покупець своп.

Основні види своп-угод:

• Відсотковий — обов’язкова угода між сторонами (контрагентами) про обмін періодичними відсотковими виплатами за певною сумою встановленого номіналу, що називається умовним номіналом (notional principal amount). Як правило, одна із сторін (платник фіксованої ставки) погоджується у зазначені дати протягом життя контракту виплачувати іншу фіксовану процентну ставку, тоді як інша сторона (платник плаваючої ставки) погоджується виплачувати плаваючу ставку, яка залежить від деякої референсної ставки. Інформація про IRS доступна в розділі «Індекси»

• Валютний — угода про обмін валютами в певну дату за певним курсом, а потім зворотний обмін через встановлений час також за певним курсом.

• Товарний (індексний) — угода, якою фіксується обов’язок однієї сторони в термін дії своп і з зазначеною періодичністю здійснювати фіксовані платежі, що ґрунтуються на фіксованій ціні базового активу, та обов’язок другої сторони виробляти плаваючі платежі, що ґрунтуються на ринковій ціні базового активу.

• Кредитно-дефолтний своп (Credit Default Swap) — контракт, відповідно до якого продавець кредитного захисту погоджується виплатити покупцю певну суму (як правило, номінал за вирахуванням відновленої вартості боргу) у разі настання певної кредитної події. Натомість покупець передає базове зобов’язання продавцю або сплачує відповідну суму відшкодування. Можливий варіант свопу з нульовою відновленою вартістю; у разі продавець кредитного захисту при дефолті позичальника виплачує повну номінальну вартість боргу. Інформація про вартість CDS на деяких емітентів доступна в розділі Індекси

Сенс укладання своп-угоди у тому, щоб змінити одну схему платежів в іншу. Наприклад, емітент облігацій виплачує інвесторам купонні платежі за фіксованою процентною ставкою, він може віддати перевагу змінити фіксовані виплати на плаваючі шляхом укладання процентного свопу. Також укладання своп-угоди може бути цікавим компаніям, які випускають облігації в іноземній валюті, щоб конвертувати періодичні платежі у валюту країни емітента, для таких цілей буде корисним валютний своп.

Таким чином, за рахунок укладання своп-угод компанії можуть отримати більш привабливі умови запозичень на ринку.

Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом
скринінг облігацій
Watchlist
Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.