Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Musharaka | Мушарака

Категорія — Ісламські фінанси

«Мушарака» - це ісламський механізм фінансування у формі партнерства або спільного підприємства між двома партнерами, наприклад, банком і його клієнтом. Кожна сторона вносить свій внесок в капітал партнерства в рівних або різних частках.

Характеристики договору «Мушарака»:

1. Управління проектом може здійснюватися однією стороною або обома сторонами. Це дуже гнучкий механізм партнерства в тому сенсі, що розподіл прибутку і спосіб управління можуть обговорюватися і узгоджуватися всіма сторонами.

2. Накопичена прибуток ділиться між партнерами в заздалегідь узгодженої пропорції, проте збитки повинні розподілятися пропорційно початковим капіталовкладенням учасників договору.

3. Договір «Мушарака» може бути укладений на короткий або тривалий термін.

Види угод «Мушарака» в ісламських банках:

1. Постійна мушарака: є участь банку в певному проекті без зазначення конкретного терміну закінчення такого партнерства. Наприклад, участь ісламських банків у створенні акціонерних товариств.

2. Тимчасова мушарака: є участь банку в конкретному проекті з визначенням терміну або методу припинення участі банку в цьому проекті в майбутньому. Ця угода «Мушарака» буває двох типів:

a) «Мушарака» в фінансуванні конкретної угоди: є участь ісламського банку спільно з компанією у фінансуванні конкретної угоди за умови, що вони ділять прибуток в певному процентному співвідношенні. Після закінчення операції частка кожної сторони в прибутку розраховується і передається їй після повернення її капіталу.

b) «Мушарака», що закінчується володінням: «Зростаючий мушарака»: є участь ісламського банку спільно з іншою стороною в створенні конкретного проекту з певним капіталом таким чином, що банк і партнери вносять свій внесок в капітал цього проекту в певних частках. При цьому інша сторона поступово викуповує частку банку з одержуваної ним прибутку до тих пір, поки частка банку в капіталі проекту не буде повністю передана іншій стороні так, що інший партнер стає власником проекту, а банк виходить з цього партнерства.

Переваги договорів «Мушарака»:

1. Використання надлишку ліквідності, як правило, в ісламських банках з високою прибутковістю.

2. Розподіл ризиків між власниками капіталу і економія коштів за рахунок розподілу відповідальності між партнерами.

Недоліки договорів «Мушарака»:

1. Для фінансування договору «Мушарака» необхідно здійснювати нагляд і подальший контроль за проектами, що фінансуються, а також надавати спеціалізовані кадри для оцінки діяльності за кожним договором, що призводить до збільшення вартості фінансування.

2. Ризики невиконання умов договору з «Мушарака» та неналежного управління ним, що призводить до зменшення прибутку або виникнення збитків.

3. Відсутня гарантія отримання прибутку будь-яка сторона, за винятком випадків недбалості.

Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом
скринінг облігацій
Watchlist
Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.