Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Murabaha | Мурабаха

Категорія — Ісламські фінанси
«Мурабаха» є найбільш поширеним ісламським інструментом фінансування. Слово«Мурабаха»походить від арабського слова«Рібху»(Ribh), що означає«прибуток». Це договір купівлі-продажу, в якому ціна товару точно визначена , включаючи узгоджену маржу прибутку - ця маржа може розглядатися як оплата за надані послуги.

У разі ісламського банку банк набуває конкретний товар на підставі запиту клієнта, потім продає цей товар клієнту за ціною, що перевищує ціну покупки, при цьому вказуючи реальну ціну і суму прибутку. Потім клієнт виплачує банку платіж в розстрочку відповідно до раніше укладеної між ним угодою.

Характеристики договору «Мурабаха»:

1. В рамках договору «Мурабаха» потрібно повне розкриття вартості товару покупцеві; продавець розкриває фактично понесені витрати і запитує встановлену суму прибутку у відсотках від витрат.

2. Угода «Мурабаха» являє собою «торгову угоду з відстроченим платежем» або продаж товару в розстрочку, і в основному використовується для покупки товарів для негайної доставки на умовах відстрочення платежу.

3. Інструмент «Мурабаха» використовується для фінансування покупки виробів і товарів, основних засобів, автомобілів, нерухомості або для фінансування імпорту і експорту.

Переваги:​​

1. Цей інструмент дозволяє ісламським банкам використовувати надлишкові ліквідні кошти.

2. Ця угода менш ризикована, ніж інші договори купівлі-продажу, такі як «Салам» і «істісна», так як для виробництва та постачання проданого товару в рамках цих двох договорів потрібен час.

3. Договір «Мурабаха» характеризується відносною простотою, оскільки прибуток розраховується як відсоток від ціни товару, а відносини між банком і клієнтом перетворюються у відносини кредитора і дебітора після підписання договору купівлі-продажу «Мурабаха».

4. Фінансування «Мурабаха» вирізняється широкою сферою охоплення в зв'язку з різноманітністю товарів і послуг, які можуть бути предметом договору «Мурабаха».

Недоліки:

1. Інструмент «Мурабаха» піддається критиці з боку багатьох фахівців, оскільки виникає ризик прихованого нарахування відсотків.

2. Ризик зміни характеристик і появи прихованих дефектів.

3. Кредитні ризики, якщо покупець перестає платити в розстрочку.
Терміни з цієї ж категорії