Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Murabaha | Мурабаха

Категорія — Ісламські фінанси

«Мурабаха» є найпоширенішим ісламським інструментом фінансування. Слово "Мурабаха" походить від арабського слова "рібх" (Ribh), що означає "прибуток". Це договір купівлі-продажу, у якому ціна товару точно визначена, включаючи узгоджену маржу прибутку – ця маржа може розглядатися як оплата за надані послуги.

У разі ісламського банку банк купує конкретний товар на підставі запиту клієнта, потім продає цей товар клієнту за ціною, що перевищує ціну купівлі, при цьому вказуючи реальну ціну та суму прибутку. Потім клієнт виплачує банку платіж у розстрочку відповідно до раніше укладеної між ним угоди.

Характеристики договору «Мурабаха»:

1. У рамках договору "Мурабаха" потрібне повне розкриття вартості товару покупцю; Продавець розкриває фактично понесені витрати та запитує встановлену суму прибутку у відсотках від витрат.

2. Угода «Мурабаха» є «торговельна угода з відстроченим платежем» чи продаж товару на виплат, й у основному використовується для купівлі товарів для негайної доставки за умов відстрочки платежа.

3. Інструмент «Мурабаха» використовується для фінансування придбання виробів та товарів, основних засобів, автомобілів, нерухомості або для фінансування імпорту та експорту.

Переваги:

1. Цей інструмент дозволяє ісламським банкам використовувати надлишкові ліквідні кошти.

2. Ця угода менш ризикована, ніж інші договори купівлі-продажу, такі як «Салам» та «Істисна», оскільки для виробництва та постачання проданого товару в рамках цих двох договорів потрібен час.

3. Договір «Мурабаха» характеризується відносною простотою, оскільки прибуток розраховується як відсоток від ціни товару, а відносини між банком та клієнтом перетворюються на відносини кредитора та дебітора після підписання договору купівлі-продажу «Мурабаха».

4. Фінансування «Мурабаха» відрізняється широкою сферою охоплення у зв’язку з різноманітністю товарів та послуг, які можуть бути предметом договору «Мурабаха».

Недоліки:

1. Інструмент «Мурабаха» критикує багатьох фахівців, оскільки виникає ризик прихованого нарахування відсотків.

2. Ризик зміни характеристик та появи прихованих дефектів.

3. Кредитні ризики, якщо покупець перестає платити на виплат.

Терміни з цієї ж категорії
Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом

  • скринінг облігацій
  • Watchlist
  • Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.