Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Istisna | Істісна

Категорія — Ісламські фінанси

Договір Істисна – це договір купівлі-продажу на майбутнє постачання активу між двома сторонами, одна з яких (виробник) надсилає іншій стороні (покупцеві) конкретний запит, в якому зазначені певні характеристики. Арабською мовою Істисна означає просити когось виготовити що-небудь.

Паралельна Істисна

Цей інструмент використовується в ісламських банках. У рамках цього інструменту ісламський банк укладає попередній договір Істисна між банком та замовником (покупцем), а потім укладає інший договір, який є паралельним договором Істисна з підрядником (реальним виробником), який виготовлятиме товар, що є предметом договору.

Характеристики механізму Істисна:

1. Необхідно надати точне опис товару до виробництва відповідно до вимог покупця.
2. Ціна визначається під час укладання договору, проте вона обов’язково має бути сплачена повному обсязі в останній момент укладання договору; можливе повне або часткове відстрочення платежу відповідно до угоди між виробником та покупцем.
3. Повинна бути вказана дата доставки виробу.
4. До договору Істисна може бути включений пункт про штрафну неустойку.

Переваги:

1. Інструмент Істисна допомагає задовольнити потреби покупця за відсутності в нього достатнього досвіду оцінки проекту, часу, який буде необхідний його подальшої реалізації, чи коштів, необхідні його фінансування.
2. Інструмент Істисна дозволяє покупцеві бути гнучким у питаннях оплати, оскільки платежі можна здійснювати частинами, наприклад, за фактом завершення проекту, фактом поставки або після завершення проекту.
3. Цей тип договору є актуальним і використовується для різних видів фінансування. Він дозволяє спростити виробництво чи будівництво заводів, будинків та об’єктів інфраструктури та використовується як у державному секторі, так і у приватному бізнесі.
4. Після отримання фінансування в рамках договору Істисна замовник стає незалежним у питаннях управління своїм проектом та прийняття рішень щодо інвестування коштів. Саме цей механізм, як правило, віддають перевагу інвесторам, оскільки вони не люблять, коли в управлінні їхніми проектами беруть участь інші особи.

Недоліки:

1. Визначення ціни під час укладання договору, у результаті покупець піддається ризику коливання цін.
2. Цей інструмент можна використовувати для фінансування будівництва, а не для довгострокового фінансування, що наражає проект на ризик рефінансування.

Бай салам та Істисна

Договори Бай салам та Істисна є певним типом форвардного продажу, проте, незважаючи на їх схожість, Існує ряд відмінностей між ними. До них відносяться:

  Істина Бай салам

Об’єкт

Як правило, має бути зроблено.

Може бути будь-яким об’єктом, незалежно від того, чи слід його виготовляти чи ні.

Ціна

Не обов’язково має бути сплачено повністю у формі передоплати; можливе відстрочення на будь-який проміжок часу; можлива оплата частинами.

повинна бути сплачена повністю у формі передоплати.

Термін доставки

Не обов’язково має бути фіксованим.

Суттєва умова продажу в рамках договору Бай салам.

Розірвання договору

Може бути розірваний до того, як виробник приступить до роботи.

Неможливо розірвати.

Терміни з цієї ж категорії
Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом

  • скринінг облігацій
  • Watchlist
  • Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.