Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Istisna | Істісна

Категорія — Ісламські фінанси
Договір істісна - це договір купівлі-продажу на майбутню поставку активу між двома сторонами, одна з яких (виробник) направляє іншій стороні (покупцеві) відповідно до запиту, в якому вказані певні характеристики. На арабською мовою істісна означає просити кого-небудь виготовити що-небудь.

Паралельна істісна

Цей інструмент використовується в ісламських банках. В рамках цього інструменту ісламський банк укладає попередній договір істісна між банком і замовником (покупцем), а потім укладає інший договір, який є паралельним договором істісна з підрядником (реальним виробником), який буде виготовляти товар, що є предметом договору.

Характеристики механізму істісна:

1. Необхідно надати точний опис товару до виробництва відповідно до вимог покупця.
2. Ціна визначається при укладенні договору, однак вона не обов'язково повинна бути сплачена в повному обсязі в момент укладення договору; можлива повна або часткова відстрочка платежу відповідно до угоди між виробником і покупцем.
3. Повинна бути вказана дата доставки виготовленого вироби.
4. У договір істісна може бути включений пункт про штрафний неустойку.

Переваги:​​

1. Інструмент істісна допомагає задовольнити потреби покупця при відсутності у нього достатнього досвіду оцінки проекту, часу, необхідного для його подальшої реалізації, або грошових коштів, необхідних для його фінансування.
2. Інструмент істісна дозволяє покупцеві бути гнучким в питаннях оплати, оскільки платежі можна здійснювати частинами, наприклад, за фактом завершення проекту, по факту поставки або після завершення проекту.
3. Цей тип договору є актуальним і використовується для різних видів фінансування. Він дозволяє спростити виробництво або будівництво заводів, будинків і об'єктів інфраструктури і використовується як в державному секторі, так і в приватному бізнесі.
4. Після отримання фінансування в рамках договору істісна замовник стає незалежним у питаннях управління своїм проектом і прийняття рішень щодо інвестування коштів. Саме цей механізм, як правило, надають перевагу інвестори, оскільки вони не люблять, коли в управлінні їх проектами беруть участь інші особи.

Недоліки:

1. Визначення ціни при укладанні договору, в результаті чого покупець стикається з цим ризиком коливання цін.
2. Цей інструмент можна використовувати для фінансування будівництва, а не для довгострокового фінансування, що ставить під проект ризику рефінансування.
Терміни з цієї ж категорії