Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

ISIN

Категорія — Параметри емісії

ISIN-код (Міжнародний ідентифікаційний код цінного паперу, скорочення від англ. International Securities Identification Number) являє собою міжнародний код, однозначно ідентифікує фінансові інструменти. Він дозволяє ідентифікувати і диференціювати різні цінні папери, такі як облігації, акції (в тому числі не котируються на біржі), ф’ючерси, варранти, опціони. Хоча біржові індекси не є цінними паперами, їм також надається ISIN-код. Він являє собою 12-розрядний буквено-цифровий код, який служить для стандартизації та негайної ідентифікації багатьох видів цінних паперів. Структура ISIN -коду і правила його присвоєння визначаються Міжнародною організацією зі стандартизації відповідно до стандарту ISO 6166. Цей стандарт датується 2001 роком і характеризується наступним чином:

Перші два символи визначають країну походження цінного паперу, або так звану країну котирування. Зазначені символи повинні відповідати стандарту ISO 3166-1, використовуваному для позначення місць. Фактично, наприклад, IT буде відповідати Італії, DE - Німеччини, US - Сполученим Штатам Америки, FR - Франці тощо. Однак для єврооблігацій, зареєстрованих в Euroclear і Clearstream, як префікс використовуються літери XS: ці два символи прийняті для швидкої ідентифікації єврооблігацій. Приклад єврооблігації. Незважаючи на те що емітент (в даному випадку BMW), як відомо, є німецькою компанією, код виявляється XS.

Наступні 9 символів (або з третього по дев’ятий символ) іменуються NSIN (Національний ідентифікаційний код цінного паперу). NSIN-код присвоюється Національним нумеруючим агентством (NNA) кожної країни. У Німеччині, наприклад, присвоює код компанією є WM Datenservice, а NSIN-код іменується Wertpapierkennnummer; в Великобританії присвоює код компанією є Лондонська фондова біржа, а NSIN-код іменується SEDOL; в Італії присвоюючим код агентством є Банк Італії; у Франції - Euronext, а в Північній Америці в якості NSIN-коду використовується CUSIP-код. Більш того, CUSIP-код є майже дзеркальним відображенням самого ISIN-коду. Фактично сама структура ISIN-коду ґрунтується на CUSIP-кодах. Наприклад наступний папір; тут видно, що ISIN-код вищезгаданої єврооблігації - US90131HAR66, а CUSIP-код - 90131HAR6. Тобто CUSIP-код відповідає NSIN-символам ISIN-коду, тому можна сказати, що ISIN-код заснований на структурі CUSIP з додаванням, по суті, двох символів, що вказують на країну походження емітента, і останнього символу, як це описано нижче.

Нарешті, останній символ (дванадцятий) - це Check Digit Дана цифра розраховується за попереднім 11 символам і виконує дві функції: запобігає ризику підробки номерів і підтверджує справжність самого коду. Контрольна цифра, як правило, застосовується з метою зменшення ймовірності помилки людини-оператора. Крім того, вона дозволяє виявити прості і типові помилки при введенні ряду цифр, наприклад одну невірно набрану цифру або число, що повторюється кілька разів.

Нині Міжнародна організація по стандартизації делегувала управління і ведення стандарту 6166 Асоціації національних нумеруючих агентств (ANNA), міжнародної асоціації фінансових організацій і установ, які здійснюють діяльність кодують агентств на місцевому рівні.

Використання і цілі ISIN-кодів


Присвоєння ISIN-коду служить простій меті ідентифікації: фактичне існування, легітимність і дійсність інструменту не є зонами відповідальності Національного нумеруються агентства. Аналогічним чином будь-яка інформація, що стосується фінансової стабільності емітента та фінансового покриття самого цінного паперу, не входить в систему кодування ISIN. Її метою є створення однакового і порівнянного формату всіх цінних паперів і фінансових інструментів, що знаходяться в обігу, що дозволяє однозначно і негайно їх ідентифікувати, а інституціональним інвесторам - здійснювати послідовний моніторинг таких цінних паперів у всьому світі.

В силу зазначених вище особливостей унікальності ISIN-код не може бути присвоєно кільком цінним паперам, хоча цінні папери можуть мати схожі або навіть практично дзеркальні характеристики; в разі якщо вони є двома роздільними цінними паперами, ISIN-код буде різним для обох паперів.

ISIN-код не слід плутати з біржовим кодом, який використовується для ідентифікації акції на рівні біржі. Акції компанії можуть мати кілька біржових кодів залежно від різних торгових платформ, але акції завжди будуть мати тільки один ISIN-код.
Більш того, ISIN-код, будучи унікальним і універсальним кодом, являє собою самий швидкий і безпечний спосіб отримати всю необхідну інформацію про цінний папір.

Вперше ISIN-коди були використані в 1981 році і не набули великого відгуку з боку інвесторів. Лише пізніше, починаючи з 1989 року, вони отримали більш широке визнання на ринку і з боку представників галузі. Фактично країни «Великої тридцятки» стали рекомендувати прийняття ISIN-кодів в 1989 році. У 1990 році їх використання було схвалено Міжнародною організацією зі стандартизації із застосуванням стандарту, який використовується і до цього дня. Також деякі європейські нормативні акти, серед яких найбільш важливою є Директива Solvency II, вводять і все частіше вимагають використання цього коду для ідентифікації та стандартизації всіх цінних паперів на ринку.
Крім того, в 2004 році Європейський союз включив ISIN-код в число дозволених засобів ідентифікації, зробивши його на практиці невід’ємною частиною обов’язкової звітності.

Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом
скринінг облігацій
Watchlist
Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.