Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Takaful | Такафул

Категорія — Ісламські фінанси
«Такафул» - це схема страхування, сумісна з ісламським правом, заснована на принципі співпраці між групою членів суспільства, які піддаються однотипним ризиків, фінансові наслідки яких колективно розподіляються між ними. Слово«Такафул»походить від арабського слова «кахель», що означає «піклуватися про потреби когось».

Учасник схеми «Такафул» зобов'язаний спільно виплатити певну суму грошових коштів для покриття фінансових наслідків, що виникають в результаті шкоди, яку може бути заподіяно будь-якого з учасників при настанні страхового випадку, відповідно до правил, передбачених для корпоративної системи, і умовами, включеними в договори страхування, що ні суперечить ісламським шаріатом. На відміну від традиційного договору страхування, об'єктом якого є фізична особа, в основі такафула лежить принцип взаємодопомоги.

З точки зору принципів шаріату традиційне страхування заборонено, оскільки воно включає «майсір» (азартні ігри або спекуляцію) і «гарар» (невизначеність, обман і ризик).

Характеристики механізму «Такафул»:

1. Управління страховим фондом здійснює організація, обрана з числа учасників, або акціонерне товариство, яке управляє активами фонду і інвестує їх.

2. Найбільш значуща відмінність механізму «Такафул» від традиційного комерційного страхування полягає в тому, що «Такафул» грунтується на концепції співпраці, а традиційне страхування - на концепції прибутку для компанії, і цей прибуток є різницею між внесками клієнтів і компенсацією, наданої тим особам, які зазнали збиток.

3. В рамках схеми «Такафул» фінансові надлишки розподіляються між учасниками в кінці кожного фінансового року після вирахування адміністративних витрат, так як компанія не зберігає ніяких надлишків у вигляді готівки.

4. В рамках «Такафул» страхові компанії інвестують надлишкові грошові кошти відповідно до ісламських інвестиційними схемами.

5. Основні ринки «Такафул»: країни, що входять до Ради співробітництва арабських держав Перської затоки і Асоціацію держав Південно-Східної Азії.

Відмінності між комерційним страхуванням і страхуванням «Такафул»:

1. Страхові премії є власністю компанії, проте в страхуванні «Такафул» роль страхової компанії полягає в управлінні процесом страхування, фондами та інвестиціями законним способом, відповідним принципам ісламського шаріату.

2. У комерційному страхуванні основною метою страхової компанії є досягнення максимального прибутку для акціонерів, в той час як в страхуванні «Такафул» основною метою є досягнення безпеки і захисту через співпрацю між учасниками з метою протидії ризикам, з якими вони можуть зіткнутися.

3. У комерційному страхуванні акціонери мають повне право на надлишкові страхові кошти, а в страхуванні «Такафул» таким правом володіють учасники після вирахування відсотка керуючої компанії в обмін на управління. Внаслідок цього страхова премія в рамках «Такафул» нижче, ніж при комерційному страхуванні.
Терміни з цієї ж категорії