Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Riba | Риба

Категорія — Ісламські фінанси
Риба – це збільшення суми кредитної угоди чи угоди купівлі-продажу, яка нараховується кредитору, продавцю чи покупцю, без надання еквівалентної рівноцінної вартості іншій стороні. Риба заборонена згідно з принципами шаріату. Щоб стати законним, будь-який прибуток чи вигода мають бути пов’язані з продуктивністю матеріального активу та його ризиком. Риба арабською означає «зростання і збільшення чогось».

Фахівці з ісламського права поділяють рибу на дві категорії:


1. Риба ан-насіа (Riba al-Nasi’ah)

Вважається «борговою рибою» та основною формою риби. Згідно з єдиною думкою фахівців з теології ісламу, цей вид риби прирівнюється до виплати відсотків за позиками.

Риба ан-насіа має на увазі надбавку до основної суми наперед визначеної премії. Ця премія виплачується кредитору за позику чи обмін продовження терміну погашення позички. Вона пов’язана з виплаченою сумою та строком дії позики.

2. Риба аль-фадль (Riba al-Fadl) Вважається продажною рибою: це надмірна компенсація однієї зі сторін внаслідок виникнення обох умов, наведених нижче:
•Обмін чи продаж певних рівнозначних товарів
•Відкладений продаж певних рівнозначних товарів
Риба аль-фадль відбувається у тих випадках, коли вартість активів, що пропонуються однією стороною, перевищує вартість активів, що пропонуються іншою стороною.

Заборона риби в ісламі:

Мусульмани заборонили рибу у зв’язку з тим, що вона завдає серйозної шкоди суспільству, економіці та виробництву. Економічний збиток полягає в тому, що лихварство є неналежним способом заробити матеріальні блага з таких причин:
1. Кошти, отримані у вигляді риби, не є результатом продуктивної роботи.
2. Кошти, отримані у вигляді риби, стають причиною лінощів громадян і небажання працювати, оскільки дозволяють їм збільшувати своє багатство, не докладаючи зусиль.
3. Риба призводить до появи інфляції у суспільстві.
Терміни з цієї ж категорії
Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом

  • скринінг облігацій
  • Watchlist
  • Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.