Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

High-yield bonds in Russia | Високодохідні облігації (ВДО) в Росії

Категорія — Ринок облігацій СНД
У світі високоприбутковими вважаються облігації з кредитним рейтингом нижче інвестиційного рівня (нижче від BBB від S&P і Fitch або Baa3 від Moody’s) (див. термін «Високоприбуткові облігації»). У Росії, з урахуванням балансуючого на межі спекулятивного рівня суверенного рейтингу та відсутності у більшості емітентів, які позиціонують себе високоприбутковими, рейтингу в принципі при визначенні поняття «високоприбуткові облігації» зазвичай використовуються інші критерії.

Поняття «високоприбуткові облігації» не закріплено у російському законодавстві. Компанія Cbonds для внутрішніх розрахунків відносить до ВДО випуски, які відповідають таким критеріям:
• Ставка купона на дату встановлення ставки дорівнює або перевищує «Ключова ставка ЦБ РФ + 5% річних»; • Обсяг емісії не перевищує 2 млрд рублів; • Строк звернення становить не менше 360 днів.

Після серії дефолтів і відходу з ринку малих емітентів у 2008–2009 роках і до 2016 року на ринку високі прибутковості показували «занепалі ангели» («Мечел», «Фінанс-Авіа» («ЮТейр»), ДВМП) та деякі емітенти III ешелону («Перше колекторське бюро», «Домашні гроші»). Новий виток розвитку ринку розпочався з розміщення у листопаді 2016 року дебютного випуску комерційних облігацій Ломбард Майстер, КО-П01 під ставку 33% річних.

У 2018 році сегмент знову активізувався - на російський ринок облігацій вийшли нові емітенти малого та середнього бізнесу, які запозичують невеликі суми на короткі терміни з високою ставкою купона за відсутності кредитного рейтингу. Зростаюча кількість ліквідних паперів дозволила почати розрахунок індексу даного сегмента ринку - були сформовані критерії визнання випуску high-yield і запущено перший в РФ індекс високоприбуткових облігацій Cbonds-CBI UK High Yield.

Високоприбуткові облігації розміщуються у форматі біржових або комерційних облігацій, організаторами зазвичай виступають невеликі інвестиційні компанії, що спеціалізуються на цьому виді бізнесу (список організаторів облігацій high-yield доступний у розділі «Ренкінги організаторів»).

У перші роки багато облігацій розміщувалися без рейтингу рейтингових агентств, що закривало доступом до сегменту більшості інституційних інвесторів. Одним з перших емітентів, які отримали рейтинг і позиціонують себе як high-yield, став петербурзький забудовник «Легенда» (Легенда, 001Р-01). У 2020 році все більше емітентів почало отримувати рейтинги від російських рейтингових агентств.

У 2019 році було запущено заходи підтримки сегменту ВДО з боку держави. Серед механізмів держпідтримки:
• Порука / Гарантія Корпорації МСП на номінал та купон;
• Участь МСП Банку у розміщенні як якірний інвестор / співорганізатор;
Субсидування ставки купона (70% від ставки купона, але не вище 2/3 ключової ставки ЦП) / витрат на лістинг (2% від обсягу випуску, але не більше 1.5 млн рублів) з боку Міністерства економічного розвитку РФ.
Першими емісіями, розміщеними за підтримки МСП Банку і Мінекономрозвитку, стали випуски девелопера ДК «Талан» (Талан-Фінанс, 001P-01 ) та мережі фітнес-клубів «Брайт Фіт» (Брайт Фінанс, БО-П01) .
Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом
скринінг облігацій
Watchlist
Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.