Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Government Debt to GDP | Державний борг до ВВП

Державний борг до ВВП — це макроекономічний показник, який розраховується як відношення величини державного боргу країни до її валового внутрішнього продукту (ВВП). Держборг до ВВП є відносним показником, розраховується у відсотках до ВВП і застосовується для об’єктивнішого і достовірнішого порівняння рівня боргового навантаження різних країн світу.

Під державним боргом у свою чергу розуміються боргові зобов’язання держави перед фізичними та юридичними особами, іншими державами, а також різними міжнародними організаціями. Цей показник є абсолютним і може розраховуватися як у національній валюті (як приклади можна навести Канаду, Ботсвану, Австралію), так і в її еквіваленті у валюті іншої країни (наприклад, у Нігерії, Парагваї, Замбії борг вимірюється у доларах США).

Основною причиною формування держборгу є дефіцит бюджету, внаслідок якого держава починає здійснювати запозичення у різних джерелах для його покриття. Існує поняття чистого держборгу, який є різницею між загальним держборгом і резервами держави для його погашення. Чистий держборг може бути позитивним та негативним. Негативне його значення свідчить, що державних резервів достатньо погашення зобов’язань.

Як приклади показників держборгу до ВВП можна навести індекси по Канаді, Бельгії, Єгипту, Фінляндії, Росії, Польщі, Сауд. Аравії, Болгарії, Білорусі.

Дані щодо державного боргу до ВВП можуть розраховуватися та публікуватися національними статистичними органами (наприклад, у Чехії), центральними банками різних країн (наприклад, в Об’єднаних Арабських Еміратах), міністерствами фінансів (наприклад, у Чилі ), казначействами (наприклад, в Росії).

За даними дослідження Світового банку, проведеного у 2010 році, значення держборгу до ВВП, що перевищують 77%, є проблемними для економіки країни. При цьому органи державної влади самостійно встановлюють максимально можливі значення цього показника, які можуть змінюватись. Наприклад, у країнах Європи за маастрихтськими критеріями ліміт держборгу до ВВП встановлено на рівні 60%.

Станом на кінець 2020 року найбільші значення державного боргу до ВВП (на рівні більше 100%) спостерігалися у Венесуелі, Японії, Судані, Греції, Лівани. На графіку нижче представлено динаміку держборгу до ВВП у цих країнах.Найменші значення держборгу до ВВП станом на 2020 рік характерні для Демократичної Республіки Конго, Кувейту, Афганістану, Кайманових островів, а також Брунея. На графіку наведено дані щодо держборгу до ВВП у цих країнах за 2016–2020 роки.

Терміни з цієї ж категорії
Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом

  • скринінг облігацій
  • Watchlist
  • Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.