Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

EURIBOR

Категорія — Процентні ставки
Euribor (Європейська міжбанківська ставка пропозиції, від англ. Euro Inter Bank Offered Rate) - це базова процентна ставка для форвардних фінансових операцій, що здійснюються на міжбанківському ринку. Вона представляє собою середньозважену процентну ставку за фінансовими операціями в євро між основними європейськими банками (виключаючи з розрахунку найнижчу в 15% і найвищу в 15% з одержуваних ставок), встановлену Європейським інститутом грошових ринків.

Основні європейські банки - це група з 19 банків, що належать Європейському союзу (що діють як в єврозоні, так і в інших країнах), які відповідають високим вимогам надійності щодо короткострокових вкладів.

Фактично створення Euribor збігається зі створенням євро (4 січня 1999 роки) і було покликане замінити різні ставки грошового ринку, які спостерігалися в окремих країнах Європейського союзу.

Величина ставки Euribor оновлюється щодня: щоранку, до 10:45, відкривається система Target, банки надають дані компанії Global Rate Set System LTD, а до 11:00 ці дані переробляються і публікуються.

Зазначена компанія займається тільки аналізом даних, переданих банками, їх обробкою шляхом складання простого середнього значення індивідуальних ставок (виключаючи з розрахунку, як уже згадувалося, найнижчі і найвищі індивідуальні ставки в 15%, отримані для чистоти розрахунку) і, нарешті, публікує щоденні значення різних оновлених ставок Euribor з округленням до третього знака після коми. Отримане числове значення відповідає 70% від вихідного середнього значення і являє собою Euribor в зазначений термін.

Єдиної ставки Euribor не існує, в залежності від терміну дії вкладу розрізняють ставок Euribor, які будуть варіюватися від ставки Euribor на 1 тиждень до ставки Euribor на 1 рік.

Очевидно, що 1-тижнева ставка Euribor буде використана для облігацій або кредитних контрактів з терміном погашення 1 тиждень, 3-місячна ставка Euribor буде використана для термінів погашення 3 місяці і так далі.

Як і у випадку з усіма процентними ставками по відношенню до терміну їх дії, Euribor, як правило, збільшується зі збільшенням терміну дії кредиту. За інших рівних умов 1-річна ставка Euribor буде, як правило, вище, ніж 6-місячна ставка Euribor, яка, в свою чергу, буде вище, ніж 3-місячна ставка Euribor, і так далі.

Приклад облігації з 1-місячної ставкою Euribor; Приклад облігації з 3-місячної ставкою Euribor; Приклад облігації з 6-місячної ставкою Euribor.

Значення Euribor

Ставка Euribor вважають його дуже надійним індикатором вартості грошей, але в той же час вона дуже чутлива до тенденцій ринку. Нерідко завдяки своїм характеристикам Euribor випереджаэ час, фіксуючи зміни вартості грошей за кілька тижнів до того, як Європейський центральний банк внесе ці зміни. Як правило, в умовах схильності ринків до зростання або падіння Euribor коригується відповідним чином. Наприклад, якщо через 6 місяців очікується підвищення процентних ставок, то це не сильно вплине на 1-місячну і 3-місячну ставку Euribor, яка залишиться майже незмінною, але 6-місячна або 1-річна ставка Euribor відразу ж покаже тенденцію до підвищення.
Терміни з цієї ж категорії