Ви перебуваєте в режимі підказок Вимкнути
Глосарій

Depository | Депозитарій

Категорія — Учасники ринку

Депозитарій (англ.Depository) - це спеціалізована фінансова організація, професійний учасник ринку цінних паперів, основною діяльністю якої є надання послуг з обліку та посвідчення прав власності цінних паперів, а також зберігання інформації про цінні папери та їх власників у документарній або бездокументарній (дематеріалізованій) формі.

Облік та посвідчення прав на цінні папери депозитарієм юридично рівнозначні обліку та посвідченню прав на цінні папери реєстратором у реєстрі власників цінних паперів. Також у рамках своєї діяльності депозитарій допомагає інвесторам професійно вирішувати безліч питань, пов’язаних з володінням і розпорядженням цінними паперами, а також розбиратися з великою кількістю нюансів, що неминуче виникають у процесі інвестиційної активності.

Депозитарії поділяють на різні види за своїм призначенням та функціями, що виконуються:

- Розрахунковий депозитарій - здійснює проведення всіх операцій за рахунками депо учасників ринку цінних паперів при виконанні угод, здійснених через організаторів торгівлі на ринку цінних паперів
(Приклад, Національний розрахунковий депозитарій)

- Центральний депозитарій - Статус центрального надається за різними критеріями єдиній у країні чи регіоні юридичній особі з ліцензією на діяльність депозитарію. Ця фінансова організація займається проведенням операцій за рахунками депо клієнтів-власників цінних паперів при здійсненні цими учасниками угод через різних організаторів торгів на ринку цінних паперів. Тобто, іншими словами, центральний депозитарій виконує операції з торгівлі на фондовій біржі. (Приклад, Центральний депозитарій Чехії)

- Спеціалізований депозитарій - учасник ринку цінних паперів, який здійснює депозитарну діяльність, а також, при роботі з інвестиційними фондами, пайовими інвестиційними фондами, недержавними пенсійними фондами здійснює контрольні функції за відповідністю діяльності керуючих компаній фондів законодавству. (Приклад, Перший Спеціалізований Депозитарій)


- Міжнародний центральний депозитарій – центральний депозитарій цінних паперів, який здійснює кліринг та розрахунок з трансакцій з міжнародними цінними паперами або транскордонних трансакцій у національних цінних паперах.(Приклад, Euroclear, Clearstream)
Терміни з цієї ж категорії
Терміни з цієї ж категорії

вивчити найповнішу базу даних

800 000

облігацій у всьому світі

Більше 400

джерела цін

80 000

акцій

9 000

ETF

відстежуйте свій портфель найефективнішим способом

  • скринінг облігацій
  • Watchlist
  • Excel ADD-IN
Необхідно зареєструватися для отримання доступу.